Erzincan Karanlık Kanyon’da Kamp Yapmak

 

Selam dostlar, bu yazımda size bir kamp anımı anlatacağım. Bahsedeceğim kampı Erzincan’ın Kemaliye ilçesinde bulunan Karanlık Kanyon’da yapmıştım. Yazımda; sizlere Karanlık Kanyon’un nerede olduğu, Karanlık Kanyon’a nasıl gideceğiniz, Karanlık Kanyon’da nerede kamp yapabileceğiniz gibi konuların bilgisini de vereceğim. O zaman letsssgooo! 

Erzincan Karanlık Kanyon adını ilk kez bir Doğu Ekspresi seyahatinde duymuştum.  Doğu Ekspresiyle Ankara’dan Kars’a

 giderken yan odadaki gezginlerle tanışmıştım. Gırgır şamatadan sonra Karanlık Kanyona kamp yapmaya gittiklerini söylemişlerdi. Davet etmelerine rağmen onlara katılamamıştım. Gezgin arkadaşlar Doğu Ekspresinin Erzincan durağında inip kendi kamp bölgelerine doğru ilerlemişlerdi.

 

Aradan birkaç ay geçtikten sonra ben de Karanlık Kanyon hakkında birkaç araştırma yapıp oraya gitmeye karar verdim. Yolda bana Okan arkadaşım eşlik edecekti. Bir gece kamp yapıp dönecektik.

Kamp hikayemize geçmeden önce; Karanlık Kanyon’un konumu hakkında size bilgi vereyim. Karanlık Kanyon Erzincan’ın Kemaliye ilçesinde bulunuyor. Erzincan merkeze 152 km, Elazığ merkeze 143 km, Malatya merkeze ise 170 km uzaklığında olduğunu da belirteyim. 

 

Karanlık Kanyon kırmızı işaretin bulunduğu bölgede yer alıyor.Bölge içinde bulunan tüneller karayolu ile Sivas ilinin Divriği ilçesine bağlandığı için bu kanyona Taş Yol da deniyor. Eğer bölgeye demiryolu ile gitmek istiyorsanız kanyona en yakın tren istasyonu 40 km uzakta Erzincan İliç’te bulunuyor. İliç’ten minibüslere binip Kemaliye’ye gidebilirsiniz. Minibüslerin sabit bir saati olmadığı için bu konuda sağlıklı bilgi veremeyeceğim maalesef.

 

 


Şimdi gel gelelim Karanlık Kanyon’daki kamp anımın başladığı noktaya:
Elazığ Merkez’den başlayan otostop rotamız Elazığ Keban ve Malatya Arapgir duraklarının ardından Erzincan Kemaliye’de son buldu. Otostop çekerken bir araç bizi tam Erzincan il sınırında indirdi. Bu şekilde Malatya’dan Erzincan’a yürüyerek geçmiş olduk. 😊

 

Sabah 7’de çıktığımız yolcukta öğlen 1  gibi Kemaliye ilçe merkezinde olduk. Yolculuk yorucuydu fakat iyi araçlarla seyahat yaptığımız için şikayetçi olmayacağım . Aşağıdaki haritada da 1 numara ile gösterdiğim Kemaliye merkezine gelip bir kahvehanede oturduk. Telefonlarımızın şarjını doldurduk ve meşhur Erzincan tulum peynirinin tadına baktık. Kamp gecesi için yanımıza atıştırmalıklar ve içecek alıp ve Kemaliye merkezden Karanlık Kanyon’a doğru yürümeye başladık.

 


Erzincan ve İliç tarafından gelip haritada 2 numara ile gösterdiğim Erzincan yolunun başlangıcında köprüyü gördükten sonra sağa dönerek Karanlık Kanyona doğru yol aldık. Böylelikle haritada beyaz kare içine aldığım ve Kemaliye’den Bağıştaş HES’e kadar Fırat Nehri boyunca 35 km devam eden Karanlık Kanyon’a ulaştık. Yaklaşık 1 saat süren bu yolculuğu sizin de yapmanızı öneriyorum.

 

Kamp yaptığımız yer ilk tünelin giriş kısmında bulunuyordu. Çadırı da uçurumun tam ucuna kurmak zorunda kaldık. Sabah uyku sersemi olarak uyanma durumunda kötü sonuçlarla karşılaşabilirdik.  Akşam 6 gibi çadırı kurmayı bitip tünelleri keşfetmeye çıktık. İlk tünel kısaydı ve yaklaşık 500 metreydi. Hava kararırken diğer tünele girmeye cesaret edemedik ve geri dönüp ateş yakmaya çalıştık. Nehirde tekneyle gezen insanlarla, tünellerden yük taşıyan kamyoncularla sohbet ettik; ilçeden aldıklarımızı yedik. İlerleyen saatlerde ateş başında sohbet ederek zaman geçirdik. 

 

 

Sabahın erken saatlerinde yoldan geçen kamyonların sesleriyle uyandık. Kamp keyifliydi fakat kaldığımız yer taşlık olduğu için pek rahat uyuyamadık. Tek çadırda iki kişi kaldık ve yanımızda sadece bir tane mat vardı. Eksik malzeme ile yapılan bu kampın cezasını gece sırtımıza batan taşlarla ve soğuk zeminde uyuyarak ödedik. 

Hızlıca eşyalarımızı toplayıp geldiğimiz yolu tıpış tıpış geri yürüdük. Kemaliye ilçe merkezinde kahvaltı yatıktan sonra 2000 kişilik bu tatlı Anadolu kasabasına bu fotoğrafla veda edip evimize doğru yola koyulduk ve böylelikle yeni tecrübeler edindiğimiz bir kamp anımızın daha sonuna gelmiş olduk.

 

Erzincan Karanlık Kanyon 09/06/2019

 

“Karanlık Kanyon’da Kamp Yapacakların/Yapmak İsteyenlerin Dikkatine!”
Bu bilgiler ve öneriler hayat kurtarır!

Burası kanyonun başladığı yer. Eğer buraya araç ile gelmeyi düşünüyorsanız aracınız SUV ya da benzeri modelde olmalıdır. Kanyon boyunca yol toprak ve binek otomobilinizi zorlayabilir. Binek araçla geliyorsanız bile 2. tünele girmenizi tavsiye etmiyorum. 

 

Karanlık Kanyon’da bir kamp işletmesi ve kamp alanı yok. Kamp yapacak uygun bir arazi de yok. Alan taşlık ve kayalık. 

Su kaynağı yok.

Telefon çekmiyor. 

En yakın yerleşim yerine 4 km uzaklıkta olacaksınız. 

Yemiş-meyve ağacı, market vs. bulunmuyor yiyeceğinizi yanınızda götürmeniz gerekiyor.

Bölgede tekne turu yapıldığı için sizi duyacak insanlar nehrin üzerinde olabilir. 

Kanyondan 40 metre yükseklikte, yola sıfır bir yerde ve uçurumun ucunda çadır atmak zorundasınız. Şansınız varsa araba size çarpmaz.

Yanınıza kamp yatağı almanızı tavsiye ederim. Kamp yatağınız yoksa en az 2 matı üst üste koymanız gerekecek. 

Çadırın kapısı kesinlikle uçuruma bakan kısımda olmamalı. Sabah uyku sersemi olarak uyandığınızda ya da herhangi bir anda dalgınlığınıza gelirse nehre düşebilirsiniz. Bu yüzden tavsiyelerimi dikkate almanızı öneririm.

Eğer gitmeyi düşünüyorsanız size iyi yolculuklarrr!..

Yorum yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir