MOBİETT Uygulaması Nasıl Kullanılır?

 Selam dostlar, bu yazımda size İETT’nin (İstanbul Elektrik Tramvay ve Tünel İşletmeleri) mobil uygulaması olan MOBİETT’den bahsedeceğim. “MOBİETT Nedir?” “MOBİETT ne işe yarar?” “MOBİETT nasıl kullanılır?” gibi soruların cevaplarını yazımda bulabilirsiniz.

 

 

İstanbul içinde toplu ulaşımında ihtiyaç duyulabilecek tüm ulaşım bilgilerine akıllı telefonlar aracılığı ile istenildiği an ulaşılmasını sağlayan harita tabanlı MOBİETT uygulaması, 2014 yılında İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından akıllı telefonlar için geliştirilmiştir.

 

‘MOBİETT ile artık her durak akıllı’ sloganı ile yayınlanan; İstanbullular ve İstanbul’u gezen gezginler için şehir içi ulaşımı çok kolaylaştıran bu uygulama sanal marketlerde yaklaşık 5 milyon kullanıcı tarafından indirilmiştir.

 

Bu uygulamada anlık toplu ulaşım bilgisini, otobüs konumunu, duraktan geçen hat
bilgilerini, otobüsün kaç dakika sonra durağa varacağını ve toplu ulaşım araçları ile
bir noktadan diğer bir noktaya nasıl gidileceğini öğrenebilirsiniz.

İki basit işlemle uygulamaya kaydolup kullanabilirsiniz:

MOBİETT’nin en beğenilen özelliği olan canlı otobüs verisi ile dilediğiniz an; istediğiniz otobüsün güzergah bilgilerini, varış-kalkış saatlerini, yolcu kapasitesini, otobüsün engellilere uygun olup olmadığını ve otobüs hakkında diğer genel bilgileri canlı olarak takip edebilirsiniz. Hadi bu özellikleri 41AT otobüsü üzerinde inceleyelim:

Uygulamaya girince ana ekranda soldaki görsel çıkıyor. Burada uygulamada neler yapılabileceği gösterilir. Eğer bir durakta otobüs bekliyorsak ‘durak veya sefer ara’ kısmına gelip binmek istediğimiz otobüsün kodunu yazıyoruz. Biz 41AT’yi örnek verdik. Sağdaki görselde 41AT’nin sayfası çıktı. Öncelikle gideceğimiz yönü seçiyoruz. Yön seçimini yaptıktan sonra bulunduğumuz durağa en yakın otobüsün üzerine tıklıyoruz.

 

 

 

 

Otobüs görselinin üzerine tıklayınca soldaki ekran karşımıza çıkıyor. Burada otobüsün bize kaç durak uzakta olduğunu görüyoruz. Araç bilgisini yukarıya kaydırdığımızda da daha detaylı bilgilere ulaşıyoruz. Otobüste kaç yolcunun olduğu bilgisi bile var.
Son erişim zamanı otobüsün son geçtiği duraktan saat kaçta geçtiğini gösteriyor. Şoförler önlerindeki ekrandan bu bilgiyi her yeni durağa  girdikçe güncellemekteler.

 

 

 

 

 

 

 

 

İlk görselde durakları harita üzerinde görebilir, otobüsünüzün konumunu canlı olarak takip edebilirsiniz.

İkinci görselde otobüse binmeyi unutmamanız ya da kaçırmamanız için uygulamaya hatırlatıcı eklenmiş. Binmek istediğiniz otobüsün kodunu yazdıktan sonra üst panelde alarm kurabilirsiniz.

Üçüncü görselde ise otobüslerin kalkış saatleri verilmiş. Hafta içi ve hafta sonu olarak ayrı ayrı verilen bu bilgiler, iki yönlü olarak MOBİETT’de yer almakta.

Favori hat, durak ve konumlarınızı ekleyip favorilerinizle ilgili bildirimleri
kolaylıkla alabilmenizin yanı sıra, “kişiselleştirme” ile favori hat, durak ve konumlarınızı kayıt
altına alıp, cihaz değişikliği yaptığınız durumda bile favorilerinizin kaybolmamasını sağlayabilmeniz mümkün.

 

Nasıl Giderim özelliği nasıl kullanılır?

Otobüs, tramvay, metro ve metrobüs, feribot, İDO, Dentur, Turyol ulaşım araçlarıyla en hızlı ve uygun rotaları oluşturabilirsiniz. MOBİETT, konumunuz veya seçeceğiniz
bir noktadan başka bir noktaya toplu ulaşım ve iTaksi ile gidebileceğiniz güzergâh
alternatiflerini de sunar. En az süre, en az yürüme, en az aktarma ve metro tercihli
olacak şekilde hızla filtreleme yaparak ulaşım alternatiflerini listeleyebilirsiniz. Ulaşım ücretini görüp bütçenize uygun olan ulaşım araçlarını seçebilirsiniz. MOBİETT uygulamasında metro hatlarının takibini yapamayacağınızı da belirtmek isterim.

Not: Yazıda uygulamanın 5.2.8 sürümünden bahsedilmiştir. Sürüm 3 Haziran 2020 tarihinden beri günceldir.

 

 

Bol gezmeli günleriniz olsun…

Yorum yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir