GÖÇEBE 2019

27-28 Mart 2019 tarihinde Günseli Güney ve Selin Yeşillik koordinatörlüğünde dördüncüsünü gerçekleştirdiğimiz Göçebe etkinliğimizin katılımcıları üyelerimize yapılan bir anket sonucunda belirlendi.
Türkiye ve hatta dünya çapında bilinen, seyahatlerinden ilham aldığımız gezginlerimizi Yıldız Teknik Üniversitesi Elektrik Elektronik Fakültesi Konferans Salon’unda ağırladığımız, birbirinden keyifli yol anılarını ve tecrübelerini dinlediğimiz etkinliğimizi 2 gün 6 oturum şeklinde gerçekleştirdik.

Etkinliğimizin amacı gezginlerin ve doğa insanlarının hayatlarını anlatmaları, kendi tecrübelerini öğrencilere aşılayıp, seyahat etme isteği ve keşfetme duygusunu uyandırmaktı.
Birinci gün ilk oturumda Asya’nın bir ormanında Budist rahiplerle yaşamış, Moğolistan’ın dağlarında eski bir Türk obası ile kalmış, Zambiya’ da hırsız kovalayıp polise teslim etmiş, New York’ta Leonardo DiCaprio ile tanışmış çılgın avukat gezginimiz Efe Tanay bizlerle deneyimlerini paylaştı.
İkinci oturumda ise Aykut Aslantaş (vizesiz geziyorum) bizlere gidip gezebileceğim bir çok vizesiz ülkeden ve o ülkelere nasıl gidebileceğimiz konusunda bilgilerini aktardı.
Üçüncü yani ilk günümüzün son oturumunda ise motorsikleti ile tek başına kıtalararası yolculuklar yapan bir akademisyenimiz Asil Özbay “Anın İçinde, Rutinin Dışında“ mottosu ile bizlere ilham kaynağı oldu.
İkinci gün ilk oturumumuz da küçükten büyüğe herkesin hayranlıkla izlediği Doğadaki İnsan, Doğada Tek Başına ve Ulak programlarıyla tanıdığımız ülkemizin en büyük değerlerinden olan Serdar Kılıç tecrübelerini, anılarını aktarmış ve mey eşliğinde yapmış olduğu müzik dinletisi ile tüm konuklarımızı hayran bıraktı.
İkinci oturumumuz da sosyal medyada 700binkm olarak tanıdığımız Başak & Marco karşılaştıkları andan itibaren dünyada yaşam tutkularıyla bisikletle seyahat eden çiftimiz 700 bin kilometre bir ömre sığar mı düşüncesiyle buldukları her fırsatta yol çıkmış ve etkinliğimizde yaşadıkları tecrübeleri bizlerle paylaştı.
Ve son oturumumuz da küçük yaşlarda başlayan bir hayalle dünyayı keşfetmeyi, vahşi doğada yaşamayı ve motorsiklet üstünde olmayı gerçekleştirmiş kadın gezginimiz Gülçin Söğüt’ü konuk ettik. Sosyal medyada tatlıgezgin olarak tanıdığımız gezginimiz işinden istifa edip hazırlanıyor ve sırt çantasını alıp yollara düşüyor. 2013 yılından bu yana dünyayı karış karış gezen, çadırda yaşayan ve motorsiklet süren tatlıgezgin kurduğumuz hayallerin gerçek olabileceğinin çok güzel bir örneği oldu ve bu süreçteki deneyimlerini bizlere aktardı.
Etkinliğimizde WolfTrack, Interrail Türkiye, Kutup Ayısı, Everest, Dasport, AIESEC, GHD(Gönüllü Hizmetler Derneği), British Time, Necko Headwear ve birçok Camping alanı sponsorlarımızın desteğiyle ile her oturumun başında ve sonunda olmak üzere toplamda 46 tane çekiliş ile katılımcılarımıza çeşitli hediyeler dağıttık.
Nescafe, Indomie, Eyüp Sultan Lokumculuk ve OhBe sponsorlarımız ise oturum aralarında katılımcılarımıza ürünleri ile ikramda bulundular.
Son olarak da “Göç etmek için doğdular …“ diyerek başladığımız etkinliğimizi bir çok deneyimlerle ve “Hayattan kaçmak için değil, hayatı kaçırmamak için yola çıkın…“ diyerek tamamladık.

Yorum yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir