Sanal Turla Gezilebilen 5 Müze

Sanat severlere, yerinden kalkmadan müze gezmek isteyenlere ilaç gibi gelen sanal müze turları bizlere dünyanın dört bir yanından müzeleri bilgisayar ekranından gezme fırsatı sunuyor. Sizler için bu müzelerden 5 tanesinin derledik.

 

Louvre Müzesi

Dünyanın en büyük sanat müzesi olan Louvre yılda yaklaşık 8.1 milyon ziyaretçi sayısıyla dünyanın en çok ziyaret edilen müzesi seçilmiştir. 35 Bini sergiye sunulan toplam 380 bin esere ev sahipliği yapan müze antik çağlardan günümüze kadar olan çok geniş bir eser yelpazesine sahip. 7 odası sanal olarak gezilebilen müzenin her odasının kayıtları ayrı alındığından sistem içeride serbest gezmenize izin vermiyor. Odaları parça parça sırayla görebilmeniz bir turdaymışsınız hissini vermeye yetiyor. Bu sade arayüz sayesinde çok rahat bir şekilde hiçbir eseri atlamadan bütün müzeyi gezebilirsiniz.

Müzeyi buraya tıklayarak gezebilirsiniz.

 

British Museum

4 ana bölümden oluşan müzenin sistemi eser ve kronolojik sıra üzerine kurulu. Dünyadaki 5 kıtanın isimleriyle ayrılan sistemde eserler kronolojik olarak sıralanmış. 5000 esere sahip olan müze eserler arası bağlantı çizgileriyle bilgi almayı ve geçişleri çok kolay hale getiren bir tur imkanı sunuyor. “İnsanlık tarihi ve kültürü müzesi” olarak geçen müze yüzyıllardır ziyaretçilerini ağırlamakta. Seçkin bir Antik çağ ve etnografya koleksiyonuna sahip müzeyi Google Arts&Culture üzerinden de gezmek mümkün.

Müzeyi buraya tıklayarak gezebilirsiniz.

Vatikan Müzeleri

Heykellerden ve galerilerden oluşan müzede kendinizi duvarlardaki detayları incelerken buluyorsunuz. 2006 yılında 500. yılını kutlayan ve 54 galeriden oluşan müze yıllar içinde eklenen koleksiyon ve binalarla günümüzdeki halini almıştır. İnternetten 14 farklı bölümü gezilebilir olan müze antik mozaiklerden orta çağ heykellerine kadar geniş bir eser yelpazesine ev sahipliği yapmakta.

Müzeyi buraya tıklayarak gezebilirsiniz.

 

 

Museum Of Modern Art

Amerika’da bulunan ve 1929 yılında açılan modern sanatlar müzesi, dünyadaki en önemli modern sanat müzelerinden birisi olarak görülmektedir. Batı modern sanatının en iyi koleksiyonuna sahip diyebileceğimiz müze içerisindeki 150 bin parçayla birlikte 22 bin filme de ev sahipliği yapmakta.  Vincent van Gogh, Pablo Picasso, Salvador Dali vb. gibi önemli ressamların bazı tabloları da bu müzede bulunmaktadır. Müze 300 bine yakın kitabın bulunduğu bir kütüphane kısmına da sahiptir.

Müzeyi buraya tıklayarak gezebilirsiniz.

 

İstanbul Oyuncak Müzesi

Kadıköy-Göztepe’de bulunan müze 2005 yılında kurulmuştur. İçerisinde kırktan fazla ülkeden getirilen oyuncakların bulunduğu müze 1700’lü yıllardan günümüze kadar olan oyuncaklara sahip bir koleksiyona ev sahipliği yapmakta. Müze  2. Dünya Savaşı , Star Wars, çizgi roman karakterleri, Red Kit vb. gibi pek çok tarzda oyuncağı konseptlerine göre gruplandıran tasarımıyla rahat ve keyifli bir tur imkanı sunmakta.

Müzeyi buraya tıklayarak gezebilirsiniz.

 

Bir yazımızın daha sonuna geldik. Umarız ki bu müzeleri sadece sanalda değil de bir gün fiziksel olarak da gezebiliriz!

Yorum yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir