Seyahatleriniz İçin Film Önerileri

Seyahat ederken izleyecek film mi bulamıyorsunuz? İşte tam da işinize yaracak IMDb puanlarına göre sıralanmış on film önerisi sizlerle !
Uzun süreden beri evlerimizde oturduğumuz bu dönemde gezi planları yapmak için bolca vaktimiz oldu. Bir an önce seyahatlere çıkıp, farklı coğrafyalar ve insanlarla tanışmak, kaynaşmak, yeni deneyimler edinmek için can atıyoruz. Bu sebeple bu yazımda da en kısa zamanda gerçekleştirebilmemiz temennisi ile  ^Seyahat Film Önerilerinde^ bulunacağım.
Yolculuk esnasında bir sonraki rotayı  çizebilmek  için ilham kaynağı olan, gezi planları yapmak ya da bu zamana kadar bihaber olunan yerleri yolculuk sırasında keşfetmek, kitap okumak, müzik dinlemek veyahut yolu izlemekten sıkılıp başka aktivite yapmak isteyenlerimiz için ‘çıtır çerezlik’ denen, sıkılmadan izleyebileceğiniz film listeme göz atmaya başlayalım. Şimdiden iyi seyirler…

 

10)One Week(IMDb 7.1)

One Week, genç bir ilkokul öğretmeni olan Ben’in (Joshua Jackson) kanser nedeniyle en fazla iki yıl ömrü kaldığını öğrenmesinin ardından bir motorsiklet satın alıp her şeyi geride bırakarak, Toronto’dan Vancouver’a (yaklaşık 4500 kilometre) bir hafta sürecek bir seyahate çıkmasının ardından hayata dair fikirlerindeki değişimleri, geçmişiyle yüzleşmelerini konu alan bir yol hikayesidir.

 

 

 

9)Vicky Cristina Barcelona(IMDb 7.2)

Nasıl New York City, Woody Allen’ın Manhattan’ının fonu olmuşsa, hayrete sürükleyici Barcelona kenti de Vicky ve Cristina’nın romantik serüvenlerinin perdeye aktarıldığı bir film olmuştur. Bu filmde  iki genç Amerikalı, İspanya’da bir yaz geçirirlerken gösterişli bir sanatçı (Javier Bardem) ve onun güzel fakat dengesiz eski eşi (Penélope Cruz) ile tanışırlar.Vicky (Rebecca Hall) evlenmek üzere olan muhafazakar bir kadındır. Cristina (Scarlett Johansson) ise cinsel serüvenlere açık özgür ruhlu bir kadındır. Kaderleri kesişen üç insan arasında doğan aşk ilişkisi kaotik sonuçları da beraberinde getirmiştir.

 

 

8)Easy Rider(IMDb 7.4)

İki maceraperest motorcu Amerika’nın güneyine doğru dumanlı bir yolculuğa çıkarlar. Yolculukları esnasında Amerikan ruhunu rüzgar gibi arkalarına alıp, ülkenin farklı yüzleriyle karşılaşırlar. Bu farklılık onların şimdiye kadar yaşadıkları hayatın tekdüzeliğini çarpıcı bir şekilde yüzlerine vurması ile devam eder. Hem diğer insanlarla hem de kendileriyle olan yolculuklarını farklı bir açıdan ele alan bir yol/yolcu serüvenidir.

 

 

 

7)Kelebekler(IMDb 7.4)

Üç kardeşin yolları yıllar önce ayrılmıştır. Aradan geçen otuz yılın ardından babaları çocuklarını bir araya getirmek ister ve onları Hasanlar Köyü’ndeki evlerine geri çağırır. Kardeşlerden en büyüğü Cemal, onları alır ve nedenini bilmedikleri bir yolculuğa çıkarlar. Üç kardeş köye gittiklerinde ise babalarının öldüğünü öğrenirler. Babaları, köyün acayipliklerinden biri olan kelebeklerin gelişinde gömülmeyi vasiyet etmiştir. Birbirlerini çok az tanıyan kardeşler köyde kaldıkları süre boyunca yaşadıkları olaylarla kendilerini, birbirlerini ve babalarının kim olduğunu anlamaya çalışır.

 

6)Thelma&Louise(IMDb 7.5)

Thelma ve Louise adında iki kadın yola koyularak , erkeklerden kaçıp kendileri bir macera başlatarak dost filmi kavramına yeni bir yorum getirmektedirler. Meksika’ya gitmeye çalışan bu iki kadının özgün yol hikayesi Arkansas yol manzaralarının eşlik ettiği görsel bir şölene dönüşmektedir.

 

 

 

 

5)Coraline(IMDb 7.7)

Coraline eski bir eve taşındığında canı çok sıkılır ve ailesi tarafından da ihmal edilir. Bir gün dar bir geçide uzanan gizli bir kapı bulur ve geçitten geçmeye karar verir. Orada paralel bir hayat keşfeder. O hayatta insanların hepsinin gözlerinin yerinde düğmeler vardır, aileleri çocukları ile çok ilgilidir ve herkesin hayalleri gerçek olmaktadır.

 

 

 

 

4)Noviembre(IMDb 7.8)

Alfredo, sanatın dünyayı değiştirebileceğine ya da, belki daha doğrusu, dünyanın vaziyetini değiştirebileceğine hâlâ inanmaktadır. Özgür düşünceli arkadaşlarıyla bir araya gelip Kasım adını verdikleri tiyatro grubunu oluşturular; para kabul etmeyeceklerine dair temel bir prensibe dayanan manifestolarını yaratırlar. Metro, caddeler ve/veya herhangi bir kamu alanı sanatsal yaratıcılık mekânına dönüşmeye başladıkça eğlence de başlar.

 

 

3)Zelig(IMDb 7.8)

Woody Allen’ın yazıp yönettiği ve başrolünü Mia Farrow’la paylaştığı bu komedi filmi Zelig isimli oldukça garip bir adamın hikayesini anlatmaktadır. Zelig bir bukalemun gibi bulunduğu ortamdaki insanlara benzeme yeteneğine sahiptir. Bu hali de onu olmadık maceralara sürüklemektedir.

 

 

 

2)Roman Holiday(IMDb 8.0)

Saray protokollerine göre yaşamak zorunda olan Prenses Ann, Avrupa turunun yoğun temposundan sıkılmış, Roma’ya geldiklerinde nihayet yaşı gereği neşeli ve çılgın günler geçirmek istediğini kendine itiraf edebilmiştir. Bir gece çılgınlık yapıp kimseye haber vermeden saraydan ayrılan Prenses, bir bankta uyuyakalır. Genç kadının şansı yaver gider ve yardımsever bir adam onu kendi evine götürür; ancak bu durum genç kadına pahalıya patlayacaktır. Ülkenin en gözü açık gazetecilerinden biri olan Joe Bradley’in evinde kalan Prenses Ann, büyük bir habere manşet olmak üzeredir.

 

 

1)Ateş Böceklerinin Mezarı(IMDb 8.6)

  1. Dünya Savaşı’nın korkunç atmosferinde şehirleri bombalandıktan sonra Japonya‘da hayatta kalmaya çalışan ağabey ile kız kardeşin duygu dolu hikayesini anlatmaktadır.

 

 

 

 

 

 

Yorum yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir